„Diabeł tkwi w szczegółach” – wyposażenie nowoczesnego ogrodu.

Urządzając ogród, powinniśmy myśleć o wielu kwestiach. Ważne jest przemyślenie jego funkcji, dopasowanie go do stylu domu, odpowiednie zagospodarowanie terenu, dobór roślin… Aranżując przestrzeń przydomową, musimy więc sporo przemyśleć, wszystko bowiem powinno w niej do siebie pasować i tworzyć spójną całość.

Styl do stylu

Wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, ale urządzając ogród, najpierw musimy pomyśleć o nim, jako o całości i dopasować go do naszych oczekiwań oraz architektury. Przed przystąpieniem do projektu warto zapoznać się z różnymi stylami ogrodowymi i wybrać ten najodpowiedniejszy dla nas.  Trzeba pamiętać, że ogród i taras powinny być przedłużeniem stylu domu, dobrze jest więc utrzymać je wszystkie w jednej spójnej konwencji. Inaczej będzie wyglądała zielona przestrzeń przy budynku minimalistycznym, a inaczej przy architekturze w stylu dworkowym.

Od ogółu do szczegółu

Odrębną kwestią jest również funkcja ogrodu. Przed jego aranżacją powinniśmy zadać sobie pytanie, czemu będzie on służył? Czy chcemy w nim odpoczywać, przeznaczyć go na miejsce zabaw i rekreacji, czy może zależy nam raczej na aktywnym uczestniczeniu w kolejnych cyklach jego życia, a co za tym idzie – pielęgnowaniu. Gdy odpowiemy sobie na te pytania, przyjdzie czas na zagospodarowanie przestrzeni – wyznaczenie alejek, miejsc na trawniki, rabaty, drzewa, taras, altanę, dobór roślin – wszystko to robimy, biorąc pod uwagę położenie działki: jej nasłonecznienie, zacienienie, narażenie na wiatry, rodzaj gleby… Od naszych decyzji na tym etapie zależy, czy ogród będzie funkcjonalny i czy dobrze będzie spełniał swoją rolę. Potem przychodzi czas na dobór tego, co najczęściej decyduje o wyjątkowym klimacie każdej przestrzeni – detalach w postaci odpowiedniego wyposażenia.

/ 19

Ogród – kolejne pomieszczenie

Obecnie bardzo często ogród traktuje się, jako kolejne pomieszczenie domu i urządza się go z takim samym zaangażowaniem i dbałością jak mieszkanie. Pieczołowicie wybiera się nawierzchnię, mebluje i wyposaża w różne elementy: grille, zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, sofy, kanapy, stoły, krzesła, fotele, donice, altany, żagle nad tarasem…Wybiera się do niego to, co najbardziej odpowiada jego stylowi i naszej wizji wypoczynku. Każdy ogród może wiele zyskać dzięki dobrze wyselekcjonowanemu wyposażeniu, jednak nawet najpiękniejszy wiele straci, gdy zrobimy to źle: dobierzemy dodatki w nieodpowiedni sposób lub przesadzimy z ich ilością, wprowadzając tym samym wrażenie chaosu czy zagracenia.

Ogród nowoczesny – rola wyposażenia

Wyposażenie pełni ważną rolę w ogrodzie nowoczesnym – może stać się jego głównym elementem dekoracyjnym – wyróżniającym i decydującym o jego oryginalności – może również podkreślać jego modernistyczny charakter. To dlatego w tego typu ogrodach warto postawić na niecodzienne meble czy donice. Powinny one z jednej strony przyciągać wzrok i być oryginalne, z drugiej zaś być proste (proste linie, geometryczne formy, brak ozdobników), funkcjonalne, wpisujące się w kompozycję ogrodu i jego roślinność. Wybierając kolorystykę wyposażenia, decydujemy się na barwy stonowane (biele, szarości, beże, brązy) lub kontrastowe (najlepiej jeden kolor wyróżniający się na tle innych). Modernistyczne ogrody lubią nowoczesne materiały, to dlatego królują w nich beton, stal, tworzywa sztuczne i drewno – również jako budulec wyposażenia.

Mniej znaczy więcej

Nowoczesne ogrody cechuje pewna doza minimalizmu. Z jednej strony są eleganckie i stylowe, z drugiej charakteryzuje je powściągliwość w wyborze wszystkiego: od wykorzystanych materiałów począwszy, na zastosowanych kształtach geometrycznych, kolorystyce i gatunkach roślin zakończywszy. Zasadą nadrzędną, którą powinniśmy kierować się podczas aranżowania ogrodu w tym stylu, jest ta głosząca, że „mniej znaczy więcej”.  W tym wypadku warto więc ilość wyposażenia zastąpić jakością i dobrym designem w nowoczesnym stylu.

WIĘCEJ O BETONIE […]