Kilka wskazówek na temat tego, jak wyposażyć i jak zaprojektować nowoczesny ogród

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, projektując ogród w stylu nowoczesnym? Jaką dobrać roślinność kształty i kolory? Na jaką postawić nawierzchnię lub wyposażenie? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dla miłośników nowoczesnego designu.

/ 7

Co powinniśmy brać pod uwagę, projektując ogród w stylu nowoczesnym?

Dopasowanie do potrzeb użytkownika oraz architektury. Ogród i taras powinny stanowić przedłużenie stylu domu, dlatego jeśli budynek utrzymany jest w duchu raczej tradycyjnym, dworkowym czy rustykalnym, powinniśmy pomyśleć o stworzeniu zielonej przestrzeni innego typu. Drugą kwestią jest dopasowanie ogrodu do wymagań  jego użytkowników. Zielone otoczenie urządzone w tym stylu stawia przede wszystkim na rekreację i wypoczynek. Rządzi w nim prostota i funkcjonalność.

Jaką zasadą powinniśmy się kierować podczas aranżacji nowoczesnego ogrodu?

Zasadą „mniej znaczy więcej”. Nowoczesne ogrody charakteryzują się minimalizmem, ładem, harmonią, zastosowaniem geometrycznych kształtów. Z jednej strony eleganckie i stylowe, z drugiej powściągliwe w doborze form, materiałów, kolorystyki i gatunków roślin. Tutaj ilość zastępujemy dobrą jakością i designem. To dlatego, często, nowoczesne ogrody nie należą do najtańszych.

Czy nowoczesne ogrody są ascetyczne pod względem zastosowanej roślinności?

Nie do końca tak jest. Ogród powinien jednak zapewniać bliskość natury. Rośliny traktowane są w nim jednak jak ‘tworzywo’ architektoniczne i znajdują się na drugim planie. Zielona przestrzeń w stylu modern to przeważnie wybór osób zapracowanych, dlatego ograniczamy się w niej do wyboru niewielu gatunków i to takich, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji.

Nowoczesny ogród powinien być niemal samowystarczalny. Najczęściej wykorzystuje się w nim  gatunki zimozielone, iglaki i trawy. Skupiamy się na  jednolitej palecie kolorów, rezygnujemy z wielobarwnych rabat i kompozycji kwiatowych. Tworzymy kompozycje proste i czytelne. Rośliny często przycinane są w geometryczne formy  (kula, sześcian). Czasami stosujemy jakiś akcent kolorystyczny, ale i on najczęściej jest ograniczony jest do jednej barwy lub gamy kolorystycznej (np. kwiaty kwitnące na biało).

Wraz ze wzrostem popularności trendów ekologicznych pojawiło się też inne podejście do roślin w ogrodzie nowoczesnym.  Zaczęto je obsadzać gatunkami sprawiającymi wrażenie dzikich i często powszechnie odbieranych jako chwasty. Takie bujne wielogatunkowe grupy roślin sąsiadują zazwyczaj z nowoczesnymi materiałami, betonem czy stalą.

Jakie kształty i kolory stosujemy w ogrodach typu modern?

Ogród w stylu modern to niejako część nowoczesnej kompozycji architektonicznej. Dobór kształtów odpowiada więc formom zastosowanym w projekcie domu. Dominują w nich elementy geometryczne zarówno pod względem planowania przestrzeni (ścieżki, nawierzchnie, rabaty), jak i doboru wyposażenia oraz dodatków. Tutaj także obowiązuje zasada minimalizmu. Wybór zbyt dużej ilości kształtów może doprowadzić do wrażenia chaosu. Czasami, dla złagodzenia efektu prostych linii, stosuje się formy półokrągłe. W doborze kolorystyki możemy pójść 2 drogami: bazować na monochromatycznych odcieniach zieleni, bieli, szarości, brązu i czerni lub przełamać je barwami mocnymi, żywymi, kontrastowymi.

Jakie rozwiązania nawierzchniowe są odpowiednie dla nowoczesnych ogrodów?

W nowoczesnych ogrodach powinny panować gładkie płaszczyzny. Pojawia się w nich tradycyjny, krótko przystrzyżony trawnik, z którego można jednak – ze względów praktycznych – całkowicie zrezygnować na rzecz innych elementów: tafli wody, drewna, kamieni, betonowych płyt lub kostki. Dwa ostatnie – betonowe – rozwiązania zazwyczaj posiadają powiększone rozmiary, formowane są też w proste rzędy i geometryczne kształty. W nowoczesnych ogrodach rzadko stosuje się  mozaiki i skomplikowane wzory, choć pomysłowo położona nawierzchnia może stać się głównym elementem dekoracyjnym ogrodu.

Czym wyposażać nowoczesne ogrody?

Meble i mała architektura ogrodowa w stylu nieodbiegającym od ogólnego ducha zielonej przestrzeni sprawdzą się tu idealnie. Czyli stawiamy na nowoczesne czyste i proste formy, brak ozdobników i ornamentów. Dobrze dobrane wyposażenie wpisze się w klimat ogrodu, a meble o odważnym designie i kolorze mogą stać się  nieszablonowym akcentem, np. kolorystycznym, lub ważnym elementem dekoracyjnym. Obok najpopularniejszego wyposażenia, wykonanego z rattanu i drewna, w nowoczesnych ogrodach pojawiają się też meble i mała architektura ogrodowa wykonana z tworzyw sztucznych, metalu i – betonu architektonicznego.  Spotkamy w nich rzeźby, nowoczesne fontanny, kominki, małe i duże donice – wszystko w stylu modern.  W nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć oświetlenia. Stanowi ono bardzo ważny element tego typu aranżacji zielonej przestrzeni.