Urządzając mieszkanie, często szukamy inspiracji w Internecie, gazetach wnętrzarskich lub podpatrujemy różne rozwiązania u znajomych. Co jednak zrobić, aby aranżacja naszego salonu nie była tylko „katalogowa”, ale wyjątkowa i praktyczna jednocześnie? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Wybierając interesujące nas inspiracje, zwracamy uwagę na takie, które w jakiś sposób odpowiadają naszemu gustowi, układowi mieszkania i modzie. Niestety, często – kupując oczami i zachwycając się jakąś aranżacją – planujemy stworzyć wnętrze być może i piękne, ale też zupełnie niepraktyczne. Pamiętajmy: ważnym wyznacznikiem podczas aranżowania wnętrz powinny być nie tylko wrażenia estetyczne, ale i funkcjonalność pomieszczenia. Bo przecież to mieszkanie powinno być dla nas, a nie my dla niego! Dlatego nawet najbardziej ujmujące projekty należy zawsze przeanalizować pod kątem potrzeb domowników i użyteczności.
Wybierzmy wygodną sofę lub fotel, jeśli lubimy odpoczywać przed telewizorem lub czytając, postawmy na dużo zamykanych szafek, półek i zakrytych zakamarków, jeśli jesteśmy wielbicielami porządku w otaczającej nas przestrzeni, unikajmy trudnych do utrzymania w czystości materiałów, jeśli w domu są mali użytkownicy, a na taras i do ogrodu wybierzmy meble i nawierzchnie odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Podpatrzone inspiracje aranżacyjne zawsze utrzymane są w jakimś stylu. I musimy to brać pod uwagę, planując wystrój naszego mieszkania. Spójność stylistyczna pomieszczeń powinna być drugim czynnikiem, od którego zależy taki, a nie inny dobór wystroju naszych wnętrz. Salon w stylu nowoczesnym nie będzie prezentował się dobrze w mieszkaniu utrzymanym w duchu tradycyjnym i odwrotnie.
Do jednorodności stylistycznej powinniśmy odwoływać się również w momencie urządzania samego pokoju dziennego. Dodatki i wyposażenie – wszystkie utrzymane w wybranym stylu – umożliwią nam konsekwentne budowanie wystroju. Takie podejście pozwoli również na uniknięcie przesady i chaosu, o które jest tym łatwiej, im bardziej staramy się być oryginalni.
Niebanalne aranżacje to często takie, które wykorzystują mieszanie stylów. Zadanie to nie jest najłatwiejsze i wymaga wielkiego wyczucia, by i w salonie, i na tarasie wszystko się komponowało. Mówiąc o stylu eklektycznym pamiętajmy, że wnętrze to tylko niepozornie jest „niepoukładane”, w gruncie rzeczy bowiem cały ten pozorny chaos jest kontrolowany. Zastosowanie w tradycyjnej przestrzeni betonu (np. stolik kawowy betonowy) jest połączeniem kontrastowym, które może się sprawdzić, ale nie musi. Takie rozwiązania wykorzystujmy z wyczuciem i umiarem. Choć dla uzyskania wyjątkowego efektu aranżacyjnego warto próbować.
Na początku też lepiej zaczynać od „mniej”, czyli mniejszej ilości faktur, kształtów, kolorów, dodatków. Bo do każdej aranżacji zawsze można coś dołożyć, w przeciwną stronę bywa czasami trudniej.
Tworzenie wnętrz w sposób dosłowny odnoszących się do inspiracji, wiąże się niestety z ryzykiem powstania pomieszczenia być może pięknego i praktycznego, ale niestety często typowego, katalogowego i… wiejącego nudą. Jeśli chcemy, by nasz salon posiadał znamiona oryginalności, do każdej inspiracji powinniśmy podchodzić w sposób kreatywny. To – być może dla niektórych oczywiste stwierdzenie – stanie się kluczem do powstania pokoju dziennego „naszego” z jednej strony i unikalnego z drugiej. Kreatywność staje się więc obok praktyczności wyznacznikiem numer 3 w tworzeniu oryginalnego pokoju dziennego.
Jak być kreatywnym? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Do aranżowanego wnętrza postarajmy się zawsze dołożyć „coś”, co pokaże, że to wnętrze jest „nasze” i odpowiada nam i naszym upodobaniom. Spróbujmy łączyć ze sobą meble niepochodzące z kompletu, które posiadają jednak coś wspólnego (kolor, styl, wzór). Możemy także postawić na włączenie we wnętrze przedmiotu, który pozornie nie będzie do niego pasował, ale w jakiś sposób nada pomieszczeniu dynamizmu oraz oryginalności. Zastosowanie w nowoczesnym salonie stolika kawowego o fantazyjnym kształcie, kolorze lub wykonanego z nietypowego materiału (np. betonu) spełni się w tej roli znakomicie.
By stworzyć wyjątkowy pokój dzienny, warto pójść w stronę rozwiązań niekonwencjonalnych. To dlatego niekiedy opłaca się zaryzykować odejście od tego, co sprawdzone i podpatrzone. Koncepcją, która być może zadziała w naszym przypadku, jest postawienie na głównego bohatera pomieszczenia, czyli na coś, co będzie w aranżacji pełniło rolę główną. Czym może być taki składnik? To np. zastosowanie interesujących połączeń kolorów, materiałów, stylów, mebli czy dodatków. Jedni z nas mogą postawić na ciekawy wzór na ścianie lub podłodze, inny na wyjątkowy stolik kawowy, jeszcze inni na kontrastową kolorystykę dodatków lub ciekawy materiał (w tej roli świetnie sprawdza się beton). Wybór „bohatera” pomieszczenia wcale nie musi być trudny, a daje dużą szansę na zindywidualizowanie naszego salonu czy tarasu. Warto tutaj również pamiętać o umiarze i zasadzie „mniej znaczy więcej”.
Kreatywnym tworzywem możemy nazwać takie, które pozwoli nam na „tworzenie”, a co za tym idzie, na indywidualizowanie przestrzeni. Materiałów tego typu jest na rynku sporo, tutaj wskażemy rolę, jaką może odgrywać beton.
Kiedyś zarezerwowany dla przestrzeni industrialnych, dzisiaj obecny jest w naszych mieszkaniach w różnych postaciach. Beton – niezależnie od tego, w jakiej formie znajdzie się w salonie – potrafi nadać mu niecodzienny koloryt i klimat.
Pojawia się na ścianie, podłodze i suficie w salonach utrzymanych w różnych stylach, w których pełni rolę tła (surowość materiału doskonale uspokaja przestrzeń), podkreśla walory danego stylu (świetnie się to udaje np. w stylu glamour) może też stanowić dekorację lub punkt kluczowy pokoju (np. w stylu loftowym, industrialnym).
Prawdziwy beton – nie jego różne imitacje! – to nowoczesny i niepowtarzalny w dosłownym tego słowa znaczeniu zamiennik tradycyjnej ceramiki czy paneli. Wszystkich, którzy obawiają się surowości betonu, możemy uspokoić. Materiał ten lubi towarzystwo i dobrze się w nim prezentuje. Wystarczy zestawić go z drewnem, cegłą w ciepłych barwach, miękkimi tkaninami, puszystymi dywanami, by zdecydowanie ocieplił swój charakter.
Beton zmienia też znane w wyjątkowe. To dlatego wykonane z niego ściany, krzesła, stoły czy donice nabierają zupełnie innego charakteru i mogą stać się bohaterem salonu czy tarasu. Doskonale znosi warunki atmosferyczne, możemy więc go wykorzystać też na zewnątrz: na tarasie (np. płyty betonowe na taras, meble), w ogrodzie (donice beton architektoniczny, mała architektura ogrodowa), na podjeździe czy przed wejściem głównym. Scalamy tym samym ze sobą przestrzenie znajdujące się we wnętrzu i wokół domu. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku zestawień hol-wejście główne lub salon-taras.
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.