Rodzaje kostek brukowych do ogrodu

Decydując się na użycie kostki brukowej w ogrodzie, powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników. Te podstawowe to: materiał, kształt, kolor i grubość. Pamiętajmy także, by dopasować rodzaj kostki do stylu ogrodu i wielkości zabudowywanej przestrzeni.

Materiał

Podstawowym kryterium, które jest brane pod uwagę podczas rozróżniania rodzajów kostki brukowej, jest materiał zastosowany do ich produkcji. W tym zakresie wyróżnia się przede wszystkim produkty z betonu, ale też kostki kamienne czy bruk klinkierowy. Betonowe elementy nawierzchniowe to jedna z najbardziej optymalnych opcji do zastosowania w ogrodzie, zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Kształty i formy

Kostki brukowe betonowe występują w wielu wzorach. Pozwala to na stworzenie różnorodnych kompozycji nawierzchni ogrodowych, a co za tym idzie, dopasowanie ich do stylu zielonej przestrzeni. Dobrze dobrany wzór kostki umożliwi wykonanie różnorodnych zabiegów wizualnych: pomoże optycznie wydłużyć lub skrócić zabudowywaną przestrzeń lub – jeśli ktoś stawia na niebanalne rozwiązania  – nadać jej naprawdę efektowny wygląd.

Warto nadmienić, że poszczególne style ogrodowe stawiają na inne kształty kostek. W nowoczesnych przestrzeniach stosujemy formy, które pozwolą na budowanie prostych, i geometrycznych kształtów o ostrych kątach, korespondujących z formą budynków utrzymanych w stylu modern. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych kubicznych produktów dołączają ostatnio modne, oscylujące wokół sześciokątów kształty (tzw. heksagony).

Grubość

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze betonowej kostki jest jej grubość. Od niej zależy bowiem, na jakich nawierzchniach możemy ją wykorzystać. W ogólnym skrócie można stwierdzić tak: im mniejsza grubość kostki  tym mniejsza możliwość jej obciążenia. Co to znaczy?

Na alejkach i ścieżkach ogrodowych oraz nawierzchniach, po których będziemy jedynie chodzić (tzw. ruch pieszy), możemy wykorzystać kostkę o grubości 4 cm. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym wokół domów jest kostka 6-centymetrowa. Jej grubość pozwala na zabudowę zarówno w ogrodzie jak i na podjazdach dla samochodów osobowych.

Na rynku spotykamy również kostkę o grubości 8 cm. Zazwyczaj można ją wykorzystać dla ruchu samochodów cięższych niż 3,5 tony, jednak jej zastosowanie zależy każdorazowo od zaleceń producenta. Niekiedy obciążenie wielkoformatowych elementów o grubości 8 cm ruchem pojazdów ciężarowych może spowodować ich pękanie. To dlatego w niektórych przypadkach kostki takie możemy wykorzystać tylko na nawierzchniach przeznaczonych dla ruchu pieszego (ogrody, tarasy, chodniki itp.) oraz samochodów osobowych.

Wielkość

Wzór danej kostki brukowej składa się najczęściej z kilku elementów różniących się od siebie wymiarem. Ich wielkość waha się zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Wybierając kostkę brukową do ogrodu kierujemy się jej wymiarem adekwatnym do przeznaczenia. Pozwoli nam to przede wszystkim na ograniczenie kosztów oraz osiągnięcie pożądanego efektu wizualnego.

Duże, wielkoformatowe produkty stosujemy najczęściej na powierzchniach rozległych, świetnie wpisują się one w styl modern, ponieważ umożliwiają tworzenie geometrycznych kształtów i linii prostych, nawiązujących formą do budynków nowoczesnych. Większe formaty ze względów praktycznych sprawdzą się również lepiej na tarasach.

Kostki drobniejsze to rozwiązanie lepsze dla powierzchni mniejszych, ułożenie ich na wąskich ścieżkach ogrodowych pozwala na precyzyjniejsze dopasowanie, tworzenie wyszukanych kompozycji, a co za tym idzie, eliminuje konieczność wielu docinek.

Trzeba jednak zaznaczyć, że bez względu na rozmiar kostka brukowa jest materiałem chętnie wykorzystywanym do zabudowy różnorodnych nawierzchni wokół domu i nie ma żadnych przeciwwskazań, by np. niewielkie formaty układać na stosunkowo dużym podjeździe i odwrotnie: ułożone w odstępach duże elementy betonowe sprawdzą się np. jako nowoczesna ścieżka.

Kolory

Oferta kolorystyczna kostek brukowych jest bardzo bogata. Wybierając nawierzchnię z betonu, stawiajmy jednak na umiar. Dopasujmy ją barwą do dachu, elewacji lub innego dominującego elementu w otoczeniu. Ograniczajmy się do wykorzystania maksymalnie 3 kolorów. Dobrze jest również bazować na podobnych odcieniach i starać się zestawiać ze sobą albo barwy ciepłe, albo zimne. Bardzo ciekawe efekty daje wykorzystanie kontrastów. Tutaj należy jednak także postępować z wyczuciem. W nowoczesnych przestrzeniach najpopularniejsze staje się mieszanie ze sobą szarości, grafitów i bieli.

Kostki w różnych odcieniach możemy użyć do różnych zabiegów, np. wizualnego oddzielania od siebie poszczególnych ciągów komunikacyjnych. Chodnik do domu, ścieżki do ogrodu czy podjazd podkreślimy przy pomocy innego koloru nawierzchni. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie innych kolorów na brzegach układanej nawierzchni. Betonowe kostki o innej barwie rozmieszczane są w formie pasków, wyznaczając krawędzie zabudowywanej przestrzeni.

Rodzaj powierzchni

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju powierzchni kostki brukowej, w których może występować dany wzór. Najpopularniejsze z nich to wyroby płukane (dzięki specjalnej obróbce wodnej zostaje odkryte szlachetne kruszywo, przez co kostka staje lekko chropowata i nabiera ekskluzywnego wyglądu) oraz melanże kolorystyczne (łączenie kilku efektownych kontrastowych kolorów na jednej powierzchni).

Kostki i płyty Modern Line występują w powierzchni TECHNO. Charakteryzują się gładką powierzchnią i monochromatyczną paletą barw. Ich jednorodna kolorystyka oscylująca wokół odcieni bieli i szarości idealnie wpisuje się w nowoczesne otoczenie domów i ogrodów. Zastosowanie innowacyjnych technologii Bruk Color Quality oraz Bruk Protect Quality pozwala na uzyskanie intensywnej i trwałej kolorystyki produktów oraz ułatwia jej czyszczenie. Wszystkie kostki Modern Line są impregnowanie w masie oraz powierzchniowo.

 

Udostępnij

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.