Na przekór schematom – nawierzchnie na taras i do nowoczesnego ogrodu

Szukając materiału nawierzchniowego, który chcielibyśmy wykorzystać w naszym ogrodzie lub na tarasie, stawiamy na wiele cech. Życzylibyśmy sobie, aby był on praktyczny i wytrzymały, by odpowiadał stylistyce naszej architektury oraz – coraz częściej – by wyróżniał się spośród wielu innych.

/ 16

Grunt to trafny wybór

Naprawdę bogata oferta nawierzchni ogrodowo-tarasowych sprawia, że znalezienie takiej, która będzie idealnie pasowała do naszej przestrzeni przydomowej, bywa trudne. Chcąc postawić na odpowiedni materiał, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich najbardziej odpowiada stylowi naszego domu. A ponieważ nowoczesne bryły lubią materiały podkreślające ich charakter, warto w tym przypadku postawić na beton w różnych wydaniach, w tym i na beton architektoniczny.

Z betonem się uda

Nawierzchnie z betonu możemy podzielić na dwa rodzaje: te, które powstają ręcznie (płyty tarasowe odlewane z betonu architektonicznego) oraz te wychodzące spod maszynowej wibroprasy (kostka brukowa i betonowe płyty tarasowe ). Nawierzchnie w stylu modern, to – najprościej rzecz ujmując – takie, które wpisują się, podkreślają i uzupełniają nowoczesne bryły domów a także projekty ogrodów lub tarasów. Będą to więc elementy o kształtach umożliwiających tworzenie wzorów nowoczesnych: proste, kubiczne coraz częściej o powiększonych rozmiarach.  To z nich bowiem najlepiej formuje się linie i kąty proste oraz geometryczne kształty, czyli to, co w stylu nowoczesnym ceni się najbardziej.

Beton w ogrodzie

Ogrody w stylu modern to miejsce, w którym ważne są minimalizm (i zasada „mniej znaczy więcej”), geometria oraz oryginalność. Wszystko podporządkowane jest w nich regularnym liniom oraz prostym formom. To dlatego świetnie się w nich sprawdzają nowoczesne nawierzchnie betonowe.  Przychodzą one z pomocą, gdy trzeba wytyczyć proste rzędy rabat, chodników i ścieżek lub stworzyć geometryczne płaszczyzny oddzielające rośliny. W nowoczesnych ogrodach coraz częściej pełnią również jeszcze jedną ważną funkcję: zastępują krótko przystrzyżone trawniki – które – mimo iż pięknie wyglądają – wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym betonowe nawierzchnie świetnie podkreślają również stylowość i elegancję zielonej przestrzeni.

Beton w stylu eko

Nowoczesne ogrody wykorzystują trendy ekologiczne, a niektóre rodzaje betonowych płyt doskonale się w nie wpisują. Płyty betonowe ażurowe posiadają specjalną budowę, która pozwala na tworzenie z nich nawierzchni z jednej strony utwardzonych i zwartych, z drugiej zaś pozwalających na swobody przepływ  wody opadowej do gleby. Nawierzchnia wykonana z nowoczesnych betonowych ekoelementów staje się nie tylko ekologiczna, ale również bardzo efektowna. Wypełnienie wolnych przestrzeni roślinnością, grysem lub innymi materiałami pozwala na zintegrowanie projektu z otoczeniem.  

Beton na tarasie

Nowoczesne tarasy są oszczędne w doborze kształtów, kolorów, materiałów i dodatków. Wystrzegają się nadmiaru, a co za tym idzie, niepożądanego efektu chaosu. Sięgają po geometryczne kształty, czerpią pełnymi garściami z minimalizmu, wykorzystują prostotę. Nie oznacza to jednak, że wieje z nich nudą. Konsekwentne stosowanie na tarasach tych samych materiałów, kształtów dodatków czy kolorów pozwala na stworzenie niezwykle oryginalnego efektu. Nowoczesna betonowa nawierzchnia staje się na nich tłem dla ciekawych mebli, może jednak być również ciekawym elementem dekoracyjnym wyróżniającym przestrzeń! Pomiędzy nowoczesnymi tarasami a ogrodami płynnie zanika granica. Sprzyja temu brak balustrady i krótko przystrzyżony trawnik w sąsiedztwie posadzki lub rozwiązanie zdecydowanie bardziej odważne: zastąpienie trawnika betonową nawierzchnią. 

Wbrew schematompłyty tarasowe betonowe

Uniwersalność jest wielkim atutem betonowych płyt. Są doskonałym materiałem do tworzenia aranżacji nowoczesnych i to zarówno w wydaniu minimalistycznym, jak i tym bardziej dynamicznym o niebanalnej fakturze i interesującym wzorze. Mają szanse łączyć wiele sprzeczności. Służą temu monochromatyczna kolorystyka, surowy wygląd, dostępne – ciekawe – kształty i faktury. To dlatego można stworzyć z nich projekty nawierzchni jednocześnie prostych i niebanalnych, wyróżniających się np. ciekawą fakturą. Nowoczesne płytki tarasowe betonowe udowadniają, iż nawierzchnie tarasowe nie muszą być nudne, monotonne i tworzone wg tych samych schematów. Stają się rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy stawiają na rozwiązania proste, jak i tych chcących prostoty i efektu w jednym lub zupełnej oryginalności. Oscylujące wokół form geometrycznych kształty  pozwalają na kreowanie różnorodnych aranżacji betonowych nawierzchni – wszystko w ramach obowiązujących nowoczesnych trendów.

 

Udostępnij

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.