Nowoczesny taras – garść projektowych inspiracji.

Jaki powinien być nowoczesny taras? Przede wszystkim prosty.  Zarówno w doborze formy, jak i wyposażenia. Minimalizm i oscylowanie wokół geometrycznych kształtów, otwarcie na ogród dla podkreślenia związku z naturą i oszczędność w doborze dodatków – to najczęściej spotykane  zasady aranżacji tarasów w stylu nowoczesnym.

Z geometrią w tle 

Kształty tarasów w stylu modern dalekie są od skomplikowania. Zazwyczaj oscylują one wokół prostych geometrycznych form. Duże przestrzenie często podzielone są na kilka poziomów i stref, np. jadalną i wypoczynkową. Ich wyposażenie – stoły, krzesła, donice –  przeważnie posiadają prosteprostokątne lub kwadratowe kształty, choć często, dla złagodzenia efektu prostych linii stosuje się meble o subtelniejszych, okrągłych lub zaokrąglonych formach.

Mniej znaczy lepiej 

Tarasy w stylu nowoczesnym zachowują oszczędność w doborze niemal wszystkiego: kształtów, materiałów, kolorów czy dodatków. Prostota i minimalizm nie oznaczają jednak nudy. Konsekwentne i umiejętne stosowanie tych samych materiałów, wzorów geometrycznych i tonacji kolorystycznych może dać niezwykle oryginalny efekt. Doskonałym elementem dekoracyjnym na tego typu przestrzeni stanie się ciekawie zaaranżowana posadzka lub oryginalnie dobrane meble. Nowoczesne tarasy z reguły wystrzegają się nadmiaru i są projektowane zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej. Unika się w ten sposób niepożądanego efektu chaosu.

/ 10

Różne odcienie tego samego

Nowoczesna architektura stawia na biel i odcienie szarości, to samo dzieje się na tarasach. Stosowanie jednolitych tonacji odnosi się zarówno do wyposażenia, jak i roślinności. Ta ostatnia – często przycięta w geometryczne kształty –  w przeważnej mierze reprezentuje różne odcienie zieleni, czasami z dodatkiem barwnego akcentu nawiązującego do kolorystyki domu albo – zupełnie przewrotnie – wyróżniającego na ich tle.                         

W kontakcie z naturą

Nowoczesny tarasy to rozwiązanie idealne dla zapracowanych. Nie stosuje się na nich zbyt dużej ilości roślin, a i te dobierane są w taki sposób, by nie wymagały skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Otwarcie na ogród i brak balustrady to również elementy charakterystyczne dla tego typu przestrzeni. Krótko przystrzyżony zielony trawnik w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub rozwiązanie bardziej zdecydowane – zastąpienie trawnika posadzka – to wszystko sprawia, że w nowoczesnych projektach płynnie zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu.

Ultranowoczesny materiał

Nowoczesne tarasy lubują się w nowoczesnych trendach. To dlatego obok drewna, szkła i metalu stosowany jest na nich beton. Dzięki swojej naturalnej surowości, materiał ten idealnie komponuje się z projektami minimalistycznymi, świetnie współgra z naturą, uwydatni także charakter modern aranżacji. Wykonane z betonu architektonicznego donice doskonale podkreślają naturalne piękno roślin, zaś betonowe meble staną się oryginalną i wyróżniającą się alternatywną dla tych najbardziej popularnych z rattanu, drewna i tworzyw sztucznych. 

Nie taki beton straszny

Wbrew powszechnie panującej opinii, to, co betonowe, nie musi być ciężkie, masywne i nieprzyjemne w dotyku. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że produkty z betonu architektonicznego mogą przybierać różnorodne kształty, faktury i grubości. Zminimalizowanie  rozmiaru ścian nawet do 2 cm powoduje, że wykonane z niego donice i meble są dużo lżejsze i bardziej  mobilne.

Wyjątkowa wytrzymałość materiału oraz odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że jest on nie tylko piękny w swej surowości, ale także bardzo praktyczny. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy jeszcze niezwykłą w dotyku, satynową gładkość, okazuje się, że nie ma lepszego materiału do stosowania na nowoczesnych tarasach niż beton architektoniczny.

WIĘCEJ O BETONIE […]