Nowoczesne nawierzchnie z betonu do ogrodu i na taras – porady i inspiracje

Betonowe nawierzchnie wpisujące się w stylistykę nowoczesnej architektury są nadal bardzo na czasie. Wiąże się to z ciągle rosnącą popularnością tego typu domów i ogrodów.

/ 10

Beton jest bardzo praktyczny – odporny na działania warunków atmosferycznych, mrozoodporny, stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Posiada też ważną cechę – wyjątkową uniwersalność zastosowania. Świetnie współgra z naturą i innymi materiałami. Może być wykorzystywany we wnętrzach i na zewnątrz, jako budulec mebli, na ścianach, podłogach, nawierzchniach ogrodowych, tarasowych. Sprzyja tym samym unifikacji przestrzeni. Szczególnie dobrze wygląda w otoczeniu nowoczesnej architektury, sprawdzając się jako nawierzchniowe uzupełnienie ogrodów i tarasów zaprojektowanych w tym stylu.

Nowoczesne nawierzchnie – gdzie stosować?

Nowoczesne nawierzchnie są bardzo trendy. Planując ich zakup nie powinniśmy jednak kierować się jedynie modą, ale brać przede wszystkim pod uwagę styl naszego ogrodu i domu. To, co pasuje do architektury nowoczesnej, nie do końca spełni rolę w przestrzeniach tradycyjnych i odwrotnie.

Rodzaje betonowych nawierzchni

Wykonane z betonu nawierzchnie zamykane są w wiele form, takich jak kostka brukowa czy płyty tarasowe. Dzięki uniwersalności zastosowania, możemy je wykorzystać do aranżacji całego otoczenia domu. Mogą być zastosowane na podjeździe, chodnikach, tarasie lub w ogrodzie. Ograniczeniem w tym względzie jest jedynie grubość elementów.

Nowoczesne kostki i płyty – cechy

Do grupy nowoczesnych nawierzchni zaliczamy kostki i płyty, które wpisują się w otoczenie architektury w stylu modern. Są to elementy o formach i kształtach umożliwiających tworzenie nowoczesnych wzorów, w których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty. Należą do nich elementy proste, kubiczne, coraz częściej o powiększonych rozmiarach. Świetnie podkreślają one i uzupełniają nowoczesne projekty domów, ogrodów czy tarasów.

Betonowe płyty i kostka w ogrodzie

W nowoczesnych ogrodach królują oryginalność, minimalizm wraz z zasadą „mniej znaczy więcej” oraz geometria. Wszystko, od układu ogrodu po kształty rabat podporządkowane jest regularnym formom, liniom prostym lub łukom. Niewątpliwe nowoczesne betonowe nawierzchnie wpisują się w klimat tego typu ogrodów idealnie. Pomagają wytyczyć proste rzędy chodników lub ścieżek, tworzyć geometryczne płaszczyzny oddzielające roślinność, zastępują krótko przystrzyżoną trawę, która wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalają na tworzenie oryginalnych akcentów w postaci nawierzchniowych mozaik, podkreślają stylowość i elegancję zielonej przestrzeni.

Niektóre rodzaje płyt i kostek brukowych wpisują się też w trendy ekologiczne, charakterystyczne dla ogrodów nowoczesnych, pozwalając na stworzenie nawierzchni z jednej strony zwartej, utwardzonej i wytrzymałej, z drugiej zaś doskonale integrującej się z otoczeniem i zapewniającej m.in swobodny odpływ deszczówki do gleby. 

Nowoczesne tarasy z betonem w tle

Tarasy w stylu nowoczesnym zachowują oszczędność w doborze niemal wszystkiego: kształtów, materiałów, kolorów czy dodatków. Wystrzegają się nadmiaru, unikając w ten sposób niepożądanego efektu chaosu. Podobnie jak w przypadku ogrodów wszechobecny jest na nich geometryczny kształt, prostota i minimalizm. Nie oznacza to jednak nudy. Konsekwentnie i umiejętne stosowanie na tarasach tych samych materiałów, wzorów geometrycznych i tonacji kolorystycznych może dać niezwykle oryginalny efekt.

Nowoczesna betonowa nawierzchnia może stać się na nich doskonałym tłem dla ciekawych mebli lub wręcz przeciwnie – elementem dekoracyjnym. Otwarcie na ogród, brak balustrady i krótko przystrzyżony zielony trawnik w  bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub rozwiązanie bardziej zdecydowane – zastąpienie trawnika betonową nawierzchnią – to wszystko sprawia, że w nowoczesnych projektach płynnie zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu.

Charakter nowoczesnych nawierzchni z betonu sprawia, że stają się materiałem dla wszystkich: lubiących rozwiązania minimalistyczne oraz liczących na awangardowość. Zarówno proste, kubiczne kształty, jak i te bardziej skomplikowane, ale wciąż oscylujące wokół geometrii, pozwalają na kreowanie wielu wzorów – a to wszystko w ramach obowiązujących nowoczesnych trendów.

WIĘCEJ O BETONIE […]

Udostępnij

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.