Zacieranie granicy pomiędzy przestrzenią tarasu i salonu to bardzo interesujący trend wnętrzarski. Jeżeli więc jesteś przed aranżacją tych części domu lub chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu, sprawdź, jak przekształcić tarasowo-salonową przestrzeń.
Przenikanie się salonu i tarasu/ogrodu to zdecydowanie jeden z najciekawszych trendów wnętrzarskich. Zacieranie granicy pomiędzy obu przestrzeniami może odbywać się w różny sposób. Z jednej strony taras wnika do domu głównie przez duże czy rozsuwane okna, roślinność, zastosowanie we wnętrzach i na zewnątrz tych samych materiałów, z drugiej przeobraża się w salon, jadalnię czy inne pomieszczenie, dzięki pieczołowicie dobranemu wyposażeniu.
Pierwszy przypadek – efekt otwarcia salonu na taras – osiąga się najczęściej, dzięki dużym przesuwanym drzwiom, przeszklonym ścianom czy wielkoformatowym oknom. Usunięcie widocznej granicy zaowocuje doskonałym efektem aranżacyjnym pod jednym warunkiem: i taras, i otwarty na niego salon powinny do siebie pasować i być spójne stylistycznie (chyba że z założenia stawiamy na odważne i modne łączenie stylów, kolorów, struktur). Zasada ta odnosi się do wszystkich elementów: podłóg, mebli, ścian i dodatków. Jeżeli możemy, na tarasie i w salonie oscylujmy wokół tej samej kolorystyki, takich samych lub podobnych materiałów, struktur czy rozwiązań aranżacyjnych – wszystko to pozwoli na przenikanie się dwóch przestrzeni w sposób płynny. Reguła dotyczy nie tylko jednorodności stylistycznej (np. do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym powinniśmy dopasować nowoczesne wyposażenie tarasu), ale również jakości zastosowanych materiałów (tani plastik na otwartym tarasie nie będzie się dobrze prezentował na tle wysokiej jakości mebli we wnętrzach).
Harmonijne przedłużenie salonu na taras najłatwiej osiągnąć poprzez zastosowanie takiej samej lub podobnej podłogi. Najlepiej zrobić to poprzez wykorzystanie materiałów, które sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Jeżeli nie możemy lub nie chcemy zastosować tych samych materiałów, powinniśmy oscylować wokół podobnych, zarówno kolorystycznie, jak i strukturalnie (drewno – drewnopodobna ceramika lub płytki), a w przypadku kontrastowych starać się stosować takie, które pasują do siebie stylistycznie (połączenie drewno i beton). Licząc na wyjątkowe efekty, powinniśmy postawić na coś odważnego i wyróżniającego się. W tym celu warto pochylić się nad materiałem chętnie stosowanym przez dekoratorów wnętrz i projektantów – betonem architektonicznym.
Beton architektoniczny pozwala na wiele – jest szalenie efektowny i uniwersalny. W różnych postaciach można go stosować na zewnątrz i wewnątrz, na całej lub części podłogi czy ściany (świetnie wygląda w połączeniu z drewnem). Pasuje do wielu stylów – idealnie odnajdzie się w aranżacjach nowoczesnych, loftowych, ale umiejętnie wkomponowany także i w tych bardziej tradycyjnych. Beton to materiał, który zapewni doskonały efekt przenikania dwóch przestrzeni, zarówno w sferze tła aranżacyjnego, jak i wyposażenia (meble do wnętrz, meble tarasowe, małe i duże donice betonowe…).
Jednorodność dwóch przestrzeni osiągniemy także poprzez zastosowanie podobnych kolorystycznie i materiałowo mebli lub dodatków. Najlepsze efekty unifikujące i w tym przypadku uzyskamy, wykorzystując materiały odpowiednie i do wnętrz, i na zewnątrz. Sprawdzi się tutaj drewno – wykonane z niego meble tarasowe i pokojowe można zestawiać z wieloma strukturami, fakturami i stylami. Poszukiwaczom gorących trendów proponujemy ponownie sięgnięcie po wyjątkowe materiały, a co za tym idzie, po beton architektoniczny. Dzięki swoim właściwościom, może być on stosowany jako budulec mebli salonowych, ogrodowych, mebli tarasowych, ławek, szezlongów i elementów najpopularniejszych – donic.
Donice betonowe idealnie sprawdzą się jako dodatek, który wprowadzi ogród do domu w sposób bardziej dosłowny. Zasadzone w nich rośliny staną się integralną częścią pomieszczeń, łącząc to, co na zewnątrz z tym, co wewnątrz, nie tylko poprzez zieleń, ale i konsekwentnie stosowany materiał. I nie ma tu co się obawiać ciężaru – dzisiejsza technologia pozwala na zminimalizowanie wagi betonowych produktów poprzez stosowanie naprawdę cienkich ścian. Na zewnątrz pomieszczeń ciężar zaś stanowi swoistą zaletę – dzięki niemu meble, duże donice i małe będą bardzo stabilne nawet w naprawdę wietrzny dzień.
Aranżacja tarasu i balkonu tak, by wyglądały jak pomieszczenie domu, to kolejny popularny kierunek w urządzaniu wnętrz. Trend szczególnie istotny z punktu widzenia niewielkich przestrzeni. Coraz częściej tarasy i balkony (szczególnie te w miejskich blokach) będą odgrywały rolę kolejnego pomieszczenia w mieszkaniu. W tym celu będą pieczołowicie meblowane i, w zależności od wielkości, wyposażane w różne elementy: krzesła, stołki i stoły, fotele, ławeczki, donice, oświetlenie, grille, zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, donice, żagle, ozdobne detale… Wybiera się to, co najbardziej odpowiada stylowi tarasu i naszej wizji wypoczynku. A wszystko zgodnie z najnowszymi trendami – modne materiały (beton architektoniczny, kamień, cegła, stal kortenowska), kolory (pastele i złoto), niesztampowe wzory i struktury – nadadzą tym przestrzeniom wyjątkowy charakter wnętrza.
Każdy taras i balkon może wiele zyskać, dzięki dobrze wyselekcjonowanemu wyposażeniu, jednak nawet najpiękniejszy wiele straci, gdy zrobimy to źle: dobierzemy dodatki w nieodpowiedni sposób lub przesadzimy z ich ilością, wprowadzając tym samym wrażenie chaosu czy zagracenia. Dlatego, jeśli nie mamy odwagi postawić na modne i odważne łączenie stylów, kolorów czy struktur, najlepiej wybrać jednorodność (jeden styl, odcień kolorystyczny lub materiał) i budować wokół niej konsekwentnie aranżację.
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.