Jaki stół i stolik do nowoczesnego salonu?

Projekty salonów w stylu nowoczesnym są nadal bardzo na czasie. Podpowiadamy, jakie stoły i stoliki warto zastosować w przestrzeni dziennego wypoczynku, jeżeli zależy nam na osiągnięciu wyjątkowego efektu aranżacyjnego.

Nowoczesne salony – jakie są?

W nowoczesnych salonach króluje prostota i porządek. Skłonność do minimalizmu z zasadą mniej znaczy więcej jest obok funkcjonalności jedną z nadrzędnych cech tego typu pomieszczeń. Nie można jednak powiedzieć, że nowoczesne salony są skromne. Bo choć niepożądany jest w nich przepych, to nieobce są też im ciekawe łączenia kolorów i odważnych materiałów. Dzięki takim zabiegom, nowoczesne salony nabierają rysów wyjątkowości i indywidualizacji.

Kolory i światło w nowoczesnym salonie

Salony w stylu nowoczesnym to królestwo stonowanych i jasnych barw, które odbijają światło i powiększają optycznie pomieszczenie. Dominują w nich biele, beże lub jasne szarości. Obok spokojnej kolorystyki w pomieszczeniach często pojawiają się kontrastowe barwy ciemne (brązy, czernie) lub intensywne (czerwienie, fiolety, turkusy). Kolorystyka ta dotyczy zazwyczaj dodatków lub akcesoriów. Mają one za zadanie zdynamizować pomieszczenia i nadać im cieplejszy wyraz. W nowoczesnych salonach bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Dzięki niemu możemy podkreślić to, co jest dla nasz szczególnie ważne oraz wykreować odpowiedni nastrój.

Meble i dodatki w salonach modern

Dążenie do minimalizmu odzwierciedla również wybór wyposażenia do nowoczesnych salonów. Po pierwsze: zastosowane w nich meble są proste w formie i kolorystyce, nie mają zdobień czy deseni, choć nierzadko niektóre posiadają ciekawe, geometryczne kształty. Po drugie: im mniej jest mebli w pomieszczeniu tym lepiej. Nowoczesne salony nie mogą być przeładowane ani meblami, ani dodatkami, gdyż bardzo ważne jest w nich wrażenie przestrzenności pomieszczenia (nawet jeśli jest ono niewielkie). To dlatego wybór mebli czy dodatków powinien być starannie przemyślany, ich ilość warto zastąpić jakością i dobrym designem. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na jeden wyrazisty element czy charakterystyczny detal. W tej roli świetnie sprawdzą się np. lustro, stolik kawowy, podnóżek, lampa, obraz.

/ 9

Meble z betonu – wnętrza w innych stylach

Zaletą mebli z betonu jest ich uniwersalność. Projekty łączące różne formy, materiały i doskonały design można dopasować do wnętrz w różnym stylu.  Umiejętnie wykorzystany betonowy stolik wpasuje się w projekty w stylu glamour, stół z betonu odnajdzie się w pomieszczeniach loftowych, a stołek sprawdzi jako podnóżek w aranżacjach eklektycznych. Betonowe meble można również wykorzystać jako wyróżniający się – awangardowy element dekoracyjny w przestrzeniach zaaranżowanych w stylu tradycyjnym.

Luksusowy beton

Współczesna technologia produkcji sprawia, że meble z betonu architektonicznego mogą przybierać różnorodne kształty i posiadać zminimalizowaną wagę. Dzięki zredukowaniu grubości ścian (nawet do 2 cm!),  stają się bardziej mobilne, a co za tym idzie, dużo bardziej praktyczne.

Łączenie betonu architektonicznego z ocieplającymi jego wizerunek materiałami (drewnem, filcem) sprawia, że meble z niego wykonane przestają mieć surowy wygląd. Materiał ten nie jest też – jak jeszcze wielu sądzi – szorstki i chropowaty. Często posiada niezwykle gładką i przyjemną w dotyku fakturę, która potrafi zaskoczyć nawet jego największych przeciwników. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy, że betonowe meble nierzadko wykonuje się ręcznie, z dbałością o najwyższą jakość i najmniejsze nawet detale, okazuje się, że bez żadnych wątpliwości wpisują się one w kategorię artykułów… luksusowych.

WIĘCEJ O BETONIE […]