Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać do utwardzenia nawierzchni wokół domu i w ogrodzie. Jednym z najbardziej popularnych, modnych i uniwersalnych jest beton. Planując zakup kostki lub płyt, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszymi z nich są: styl budynku, kolorystyka, przeznaczenie i cena.
Wykonane z betonu nawierzchnie przybierają wiele form. Najpopularniejszymi są kostka brukowa i betonowe płyty tarasowe. Dzięki uniwersalności zastosowania, można je wykorzystać do aranżacji nawierzchni wokół całego domu. Pomoże to w zachowaniu spójności przestrzeni na posesji.
Betonową kostkę lub płyty chodnikowe betonowe warto zastosować na podjazdach, chodnikach, tarasach lub ścieżkach ogrodowych. Świetnie utwardzi ona ciągi komunikacyjne i miejsca często eksploatowane przez użytkowników. W zależności od obciążeń, jakim będzie poddawana dana nawierzchnia, powinniśmy użyć elementów o różnej grubości. Wokół domu przeważnie stosujemy kostkę cztero- lub sześciocentymetrową. Cała reszta – kształty i barwy – mogą być podobne lub identyczne. Taka jednorodność materiałowa i kolorystyczna umożliwi wizualne zespolenie wszystkich nawierzchni wokół domu. Wykorzystany w ten sposób beton stanie się klamrą kompozycyjną przestrzeni na posesji.
Decydując się na wykorzystanie betonu wokół domu, powinniśmy pamiętać o jednym: choć najnowsze trendy wciąż stawiają na nowoczesność, minimalizm i różne odcienie szarości, nie powinniśmy kierować się jedynie modą! Wybierając rodzaje kostek czy płyt, musimy brać pod uwagę przede wszystkim styl i kolorystykę, w jakim utrzymane są nasz dom i ogród. To, co pasuje do form nowoczesnych, nie do końca sprawdzi się w aranżacjach tradycyjnych i odwrotnie.
Rozwiązaniem idealnym do wykorzystania wokół architektury w stylu modern są elementy proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach. Dlaczego? Ponieważ betonowa kostka i płytki chodnikowe tego typu pozwalają na tworzenie nowoczesnych wzorów nawierzchni, w których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty.
Tymczasem architektura i ogrody utrzymane w duchu tradycyjnym najlepiej wyglądają otoczone nawierzchniami podkreślającymi ich charakter. Dobrym rozwiązaniem dla aranżacji w stylu np. dworkowym, rustykalnym czy vintage są kostki o obłych kształtach oraz wzory nawierzchni formowane w miękkie – płynnie prowadzone, linie.
Równie istotne, co dopasowanie betonowej nawierzchni do stylu architektury i ogrodu, jest dobranie odpowiedniej barwy. Kostki i płyty dostępne są w tak szerokiej gamie kolorów i rodzajów, że bardzo łatwo o popełnienie błędów. Możemy ich uniknąć, przestrzegając kilku elementarnych zasad.
Po pierwsze pamiętajmy, że kolorystyka nawierzchni powinna być dopasowana do dachu, elewacji domu lub jakiegoś motywu dominującego w jego otoczeniu. Po drugie zwracajmy uwagę na umiar i harmonię. Wykorzystanie zbyt dużej ilości barw czy rodzajów betonowych produktów to prosta droga do chaosu estetycznego. Ograniczmy się więc do maksymalnie 3 odcieni, które dopasujmy do siebie tak, by harmonijnie współgrały (chyba że celowo stawiamy na wyraźne kontrasty!).
Gdy nie jesteśmy pewni, na jaką kolorystykę czy wzór postawić, warto poradzić się fachowców. Możemy również zainspirować się aranżacjami dostępnymi w fachowej prasie lub internecie. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na domy i ogrody utrzymane w takiej samej stylistyce i kolorystyce, jak nasze.
Rodzaje betonowych elementów powinniśmy dobierać także, biorąc pod uwagę wielkość nawierzchni do zabudowania. Jeżeli mamy do zagospodarowania przestrzenie małe i trudno dostępne, zarezerwujmy dla nich kostkę o niewielkich rozmiarach. Elementy powiększone najlepiej sprawdzą się na płaszczyznach dużych. Układanie ich np. na wąskich alejkach generuje potrzebę docinek, a co za tym idzie, niepotrzebnie marnuje się materiał. Płyty o powiększonych rozmiarach to doskonałe rozwiązanie dla tarasów, a zastosowanie ich również w ogrodzie pozwoli na zintegrowanie obu przestrzeni.
Aby nie odciągać uwagi od budynku i ogrodu, wykorzystana na posesji nawierzchnia powinna stanowić tło aranżacyjne. Jeśli jesteśmy zwolennikami odważnych rozwiązań i chcemy, by nasza posadzka stała się głównym bohaterem tarasu lub ogrodu, postawmy na ciekawe kształty, odważne łączenie kolorów, form i materiałów (np. drewna lub kamieni). Dobrym rozwiązaniem jest również tworzenie mozaik. Umiejętnie zestawiony melanż kolorystyczny lub rodzajowy to gwarantowany efekt zaskoczenia i wyjątkowości.
Kostki i płyty z betonu to połączenie mody i praktyczności. Stanowią świetny materiał do utwardzenia ciągów komunikacyjnych i nawierzchni wokół domu, które są często eksploatowane (podjazdy, chodniki, tarasy, ścieżki i alejki). Betonowe nawierzchnie dobrej jakości są zazwyczaj już na etapie produkcyjnym impregnowane, co sprawia, że w czasie użytkowania nie wymagają specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są mrozoodporne, wystarczy regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą, aby długo cieszyły oko swoim pięknym wyglądem.
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.