Beton architektoniczny we wnętrzach – krótkie podsumowanie

Beton architektoniczny to materiał, w którym drzemie ogromny potencjał aranżacyjny. We wnętrzach wciąż pojawia się pod różnymi i coraz to nowymi postaciami. Przedstawiamy krótkie podsumowanie obrazujące, w jaki sposób beton architektoniczny może być wykorzystany w mieszkaniu, tak by zmienić je w miejsce niepowtarzalne.

/ 13

Beton architektoniczny gdzie i w jakiej postaci?

Obecnie beton w domu możemy zastosować niemal wszędzie. Dzieje się tak w głównej mierze, dzięki zaawansowanej technologii produkcji. Pozwala ona na wykonanie z niego przeróżnych kształtów, struktur, na minimalizowanie grubości ścian, a co za tym idzie, zmniejszanie wagi betonowych produktów, na łączenie betonu z innymi materiałami.

Beton możemy wykorzystać dzisiaj w prawie każdym pomieszczeniu domu i to w różnych postaciach. Betonowe płyty i meble, dodatki, akcesoria – elementy tego typu  goszczą nie tylko we wnętrzach, ale równie często i wokół domu: w ogrodzie, na tarasie.

Beton architektoniczny w salonie

W pokoju dziennym beton możemy zastosować na dwa sposoby: jako okładziny lub wyposażenie. W pierwszym przypadku mamy szansę spotkać go na ścianie, podłodze a nawet na suficie. W szczególności upodobnił sobie style nowoczesny, minimalistyczny czy loftowy, bardzo dobrze podkreśla jednak i inne, np. skandynawski lub glamour.

Meble z betonu to modne wyposażenie salonów. Stół nowoczesny z betonustolik betonowy kawowy, krzesła lub stołki – składające się w całości lub częściowo z tego materiału – przyjmują zazwyczaj proste formy, nie posiadają ozdób czy deseni. Zdarza się, że zaskakują fantazyjnymi kształtami lub nietypowym połączeniem z różnymi materiałami. Odróżnienie od salonowego wyposażenia fantazyjną formą lub budulcem sprawia, że mogą stać elementem dysonującym, a co za tym idzie, główną ozdobą pomieszczenia.

W jakich wnętrzach betonowe meble sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od naszej umiejętności łączenia stylów oraz gustu. Odpowiednio wykorzystane świetnie bowiem odnajdą się w różnych przestrzeniach: harmonijnych, stylowych, wyważonych, eklektycznych, tych nowoczesnych i tych w stylu bardziej tradycyjnym, tych ciepłych i zimnych.

Stosując beton w salonie, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że im więcej go w nim wykorzystamy, tym bardziej pomieszczenie będzie surowe. Wrażenie to możemy niwelować, zestawiając beton z innymi, ocieplającymi jego wizerunek materiałami: drewnem i barwną cegłą, meblami i dodatkami o ciepłych kolorach, miękkimi tkaninami czy puszystymi dywanami.

Betonowa różnorodność w kuchni

Ilość betonu zastosowana w kuchni zależy od jej wielkości. Pamiętajmy, że materiał ten lubi przestrzeń. Gdy wykorzystamy go za dużo na ścianach i podłogach w małym pomieszczeniu, możemy stworzyć coś na kształt wnętrza zabunkrowanego – ponurego, nieprzyjaznego, rażącego surowością. Na szczęście beton w kuchni to nie tylko okładziny ścienne i podłogowe, ale również zlewozmywaki, blaty, wyspy, dodatki, betonowe półki regały czy fronty. Kuchnia duża, szczególnie ta w sąsiedztwie tarasu, może wykorzystać donice betonowe, a w części jadalnianej nowoczesny stół z betonowym blatem.

Łączenie betonu z różnymi materiałami w kuchni podlega tym samym regułom, co w salonie. Zestawianie go ze stalą, szkłem, tak modną w kuchni bielą i czernią pogłębi surowy charakter wnętrza. By uzyskać odwrotny efekt zastosujmy we wnętrzu drewno, ciepłe barwy, tkaniny, rolety, dywaniki.

 

/ 1

Beton i taras – połączenie idealne

Wielką zaletą betonu jest jego odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. To  dlatego możemy go zastosować równie dobrze we wnętrzach, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Pomoże nam to w zabiegu zespolenia tych dwóch przestrzeni.

Beton przede wszystkim świetnie prezentuje się na tarasie. Płytki na taras z betonu, donice, czy tarasowe meble – w zależności od tego, jak je wykorzystamy – okażą się elementem designerskim, eleganckim, stylowym, wyróżniającym przestrzeń, tłem lub głównym bohaterem. Warto pamiętać, że szczególną rolę na tarasie nowoczesnym pełni jego wyposażenie. Pomaga ono podkreślić styl modern, a w prostej z założenia aranżacji staje się często główną dekoracją.

Równie dobrze betonowi na zielonym tle natury wokół domu. Mała architektura ogrodowa okazuje się tam nie tylko wysublimowaną ozdobą, która świetnie współgra z roślinnością, ale i praktycznym elementem, mogącym służyć utwardzaniu nawierzchni czy budowaniu zacisznych miejsc odpoczynku. Efekt 2 w 1 stanowi tu bardzo ważną zaletę.

Szczególną rolę na zewnątrz domu pozostawiamy betonowym donicom. Odporne na działanie warunków atmosferycznych,  mogące występować w kilku kolorach i wymiarach, świetne do tworzenia zestawień, stają się funkcjonalną ozdobą (mogą zastąpić np. balustradę a ich swoisty ciężar świetnie sprawdzi się na zewnątrz np. podczas wietrznych dni).

/ 14

Udostępnij

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies w przeglądarce.