Beton architektoniczny w salonie

O jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych – betonie architektonicznym – napisano bardzo wiele. Przedstawiamy podsumowanie na temat tego, jak można wykorzystać ten piękny i surowy materiał w salonie.

/ 11

Baza z betonu

Beton architektoniczny nie jest materiałem zarezerwowanym jedynie dla przestrzeni nowoczesnych i minimalistycznych. Faktycznie – najlepiej odnajduje się w stylach takich jak industrialny czy loftowy, ale pamiętajmy, że to nie koniec jego możliwości! Wykorzystanie betonu w umiejętny sposób pozwoli na podkreślenie charakteru pomieszczeń utrzymanych w stylach, które często wydają się przeciwstawne betonowi: glamour czy klasycznym.

Rozmiar jest ważny

Beton architektoniczny najlepiej sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach. Jeśli posiadamy salon o niewielkich rozmiarach, a chcemy wykorzystać w nim ten materiał, musimy postępować z umiarem. W tego typu przypadkach warto wykorzystać we wnętrzach betonowe akcenty: wyposażenie lub dekoracje. Duża ilość betonowego materiału w niewielkim pokoju dziennym grozi powstaniem przestrzeni „zabunkrowanej”, przytłaczającej i ponurej.

Czy beton architektoniczny może być… przytulny?

Beton często zmienia swoją twarz. Okazuje się, że jego charakter jest inny w zależności od tego, z czym go zestawimy. A w parach z różnym materiałami prezentuje się wyjątkowo dobrze.
Jeśli chcemy ocieplić charakter pomieszczenia, w którym jest zastosowany beton, połączmy go z drewnem, cegłą (w odcieniu czerwieni), meblami czy tkaninami w energetycznych i ciepłych barwach. Materiał jest świetną bazą dla różnych roślin, dodatków i stylów (np. skandynawskiego czy glamour). Wystarczy zabieg zestawienia betonu z puszystym dywanem czy poduszkami i już surowy materiał oraz pomieszczenie, w którym został zastosowany, zmienia swój charakter i staje się bardziej przytulny.

Jeśli zależy nam na zachowaniu surowości pomieszczenia, w którym zastosowano beton, zastosujmy w nim chłodną lub neutralną kolorystykę (zieleń, biel, czerń, szarość) lub połączmy go z materiałami, takimi jak szło czy stal.

Beton betonowi nierówny?

Beton architektoniczny jest materiałem, który występuje w różnych rodzajach kolorów i struktur. Wśród nich możemy znaleźć takie, które posiadają delikatną i satynową w dotyku fakturę (świetnie sprawdzą się we wnętrzach eleganckich i stylowych) lub takie, które posiadają chropowatą, naznaczoną wieloma naturalnymi wżerami powierzchnię (materiał idealny do wnętrz industrialnych).

Beton architektoniczny na ścianę i podłogę

W salonie najłatwiej i najpopularniej wykorzystać jest beton architektoniczny na ścianie lub podłodze. Właściwości materiału pozwalają na wykorzystanie go również poza pomieszczeniem (taras, balkon). W ten sposób jesteśmy w stanie połączyć to, co wewnątrz z tym, co na zewnątrz (np. płyta tarasowa i podłogowa integrują obie przestrzenie podobną kolorystyką i materiałem). Betonowe płyty tarasowe to wciąż jedne z  najbardziej popularnych i praktycznych typów posadzki.

Betonowe wyposażenie

Znacznie bardziej awangardowym zastosowaniem betonu w salonie jest wykorzystanie go w tej przestrzeni w postaci wyposażenia. Meble betonowe to rozwiązanie idealne dla wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym. Najpopularniejsze  z nich – stoły i siedziska betonowe (czyli krzesła i stołki) – mogą być wykonane z betonu w całości lub częściowo. Zadziwiają odchudzonymi ścianami, zmniejszoną wagą, ciekawymi,  geometrycznymi kształtami, łączeniem z różnymi materiałami. Ich prosta forma, brak deseni i ozdób oraz monochromatyczna kolorystyka idealnie wpisują się przestrzenie utrzymane w stylu modern, choć nie tylko tam możemy je wykorzystać. Umiejętnie zastosowane mogą stać się wyróżniającym – wyrazistym i rzucającym się w oczy – szczegółem w salonach utrzymanych w różnych stylach. Postawmy na betonowe meble wtedy, gdy zależy nam na wyrazistym akcencie i dobrym designie jednocześnie.

Beton architektoniczny – do salonu w jakim stylu?

Wiemy już, że beton architektoniczny najlepiej sprawdza się w salonach utrzymanych w stylach nowoczesnym i minimalistycznym. Ostanie lata to jednak czas ekspansji szarego materiału poza wiele granic, także tych stylowych. Dzisiaj beton odnajdziemy w przestrzeniach, które jeszcze do niedawna nie chciałaby mieć z nim nic wspólnego: salonach glamour, vintage czy tradycyjnych. O czym to świadczy? Że beton może być materiałem uniwersalnym, który ma szansę zaistnienia w wielu przestrzeniach. Wystarczy się odważyć.

WIĘCEJ O BETONIE […]