Beton architektoniczny na tarasie, w domu i ogrodzie – nowoczesne meble i donice

Beton architektoniczny doskonale wpisuje się w różnorodne aranżacje, od tych w stylu nowoczesnym począwszy, na tradycyjnych zakończywszy. Niesłabnąca popularność materiału to efekt między innymi uniwersalności zastosowań, świetnego współgrania z naturą oraz różnymi materiałami. Mrozoodporność, wodoszczelność i nieodkształcalność betonu sprawiają, że chętnie jest on wykorzystywany na balkonach i tarasach.

/ 14

Nowoczesna alternatywa

Donice i meble wykonane z betonu architektonicznego to świetna – nowoczesna i wyróżniająca się alternatywa dla bardzo popularnych obecnie produktów z rattanu, drewna i tworzyw sztucznych. Idealnie nadają się do zastosowania w przestrzeniach nowoczesnych, doskonale sprawdzą się również jako wyróżniający akcent w projektach balkonów i tarasów w stylu tradycyjnym.

Concretne donice

Betonowe donice mogą być wykorzystane zarówno jako element wiodący aranżacji, jak i detal typowo dekoracyjny. Dostępność wielu wymiarów i kolorów betonu pozwoli na dokładne dopasowanie ich do potrzeb projektu i samej rośliny.

Betonowe donice mogą być ustawiane pojedynczo – jako wyróżniający się element – można z nich również tworzyć ciekawe zestawienia – ułożone z nich zielone ograniczniki z powodzeniem zastąpią np. balustradę na tarasie. Donice z betonu architektonicznego mają tę przewagę nad innymi, że można je stosować na zewnątrz bez obawy o utratę pierwotnych właściwości pod wpływem działania warunków atmosferycznych: kolorów czy kształtów.

Wyjątkowe meble tarasowe

Betonowe meble, podobnie jak donice, mogą stać się dominantą nowoczesnych balkonów czy tarasów i stanowić ich jedyne wyposażenie. Cała aranżacja powinna być wówczas zachowana raczej w stylu minimalistycznym – brak rozpraszających uwagę różnorodnych dodatków pozwoli na wyeksponowanie betonu architektonicznego i nadanie mu dekoracyjnej roli. Ale projekty nowoczesne to nie jedyne zastosowanie mebli z betonu: krzesło, stół, ławka czy element sześcienny z tego materiału równie dobrze sprawdzą się jako wyjątkowy dodatek wśród innego –  tradycyjnego wyposażenia na tarasie lub balkonie.

Nie taki beton ciężki

Wbrew powszechnie panującej opinii nie warto bać się betonu ze względu na to, że jest „ciężki i zimny”. Betonowe produkty są obecnie dużo lżejsze i bardziej  mobilne niż jeszcze kilka lat temu.  Współczesna technologia pozwala na tworzenie mebli i donic o zredukowanej grubości ścian, a co za tym idzie, na optymalne dla użytkownika zminimalizowanie ich wagi.  Ciężar betonu ma ponadto wiele zalet, najważniejszą z nich jest to, iż produkty z niego wykonane są bardzo stabilne, a co za tym idzie, idealnie nadają się do wykorzystania na zewnątrz. Podobnie jest z obiegową opinią, iż beton jest zimny, tymczasem zachowuje się on w taki sam sposób jak każdy inny materiał: latem nagrzewa się pod wpływem działania promieni słonecznych, w chłodniejsze dni jest zimny jak drewno, kamień, metal czy szkło.

WIĘCEJ O BETONIE […]